Barwne i niepowtarzalne bogactwo kultury Karpat

Nie ma chyba w sztuce piękniejszego i bardziej pełnego połączenia, jakim jest związek tradycji ze współczesnością. W związku tym zawiera się nie tylko szacunek do dziedzictwa, na którym owa sztuka bazuje, ale też odwaga czerpania z niego i tworzenia nowych, niebanalnych zjawisk artystycznych. Myśl ta jest też rodzajem wyzwania, przed którym stoją sami artyści. Szczególnie Ci, którzy zainspirowali się i dostrzegli ogrom barwnego i niepowtarzalnego bogactwa kultury Karpat. 
Festiwal Karpaty OFFer w Nowym Sączu (17-19.08) hołduje tym działaniom i od dziewięciu już edycji stara się umożliwiać, jego artystom oraz uczestnikom, udział w zderzeniu kultury tradycyjnej z wyrosłymi na jej korzeniach współczesnymi przejawami twórczości amatorskiej i profesjonalnej.
Bogata oferta tegorocznego, jubileuszowego wydarzenia to jak zwykle mieszanka przeróżnych rodzajów tej twórczości. Każdy jej element jest na swój sposób wyjątkowy i niesie ze sobą dużą dawkę odmiennych emocji. Festiwal daje możliwość połączenia ich w taki sposób, że mogą ze sobą idealnie współgrać, tworzyć harmonię, pomimo często dalekich od siebie form ekspresji.
Karpaty OFFer 2018 rozpocznie się od jednego z najmocniejszych akcentów programu. Podczas tradycyjnego, piątkowego koncertu MUZYKA KARPAT usłyszymy oryginalny kolektyw dwóch góralskich zespołów. Trebunie-Tutki z Zakopanego i Quintet Urmuli z Tibilisi, wykorzystując pasterskie instrumentarium i tradycyjną polifonię, zaśpiewają o zbójeckim życiu, miłości i śmierci, wskrzeszając podhalańsko-kakuazkie duchy przodków, legendarnych herosów gór.
Tuż po koncercie, w Kinie SOKÓŁ, wystartuje pierwsza odsłona kolejnego, karpackiego przeglądu filmowego. Tym razem pod hasłem TAŃCZĄCE KARPATY. Temat przeglądu będzie bezpośrednim nawiązaniem do najbardziej widowiskowego punktu programu, zaplanowanego na sobotni wieczór. Jako pierwsza wyświetlona zostanie (nagrodzona w tym roku na Festiwalu w Cannes) Zimna wojna Pawła Pawlikowskiego.
Wydarzenia drugiego dnia Festiwalu otworzy A3 Teatr, który w samo południe na Sądeckich Plantach zaprezentuje familijny spektakl Bałwanki. Trochę zimy w środku lata? Czemu nie! Równolegle na Sądeckim Rynku rozpocznie się zabawa z Małopolskim Piknikiem Wolności, w ramach którego na wszystkie dzieci czekać będą atrakcyjne animacje i konkursy. Ulicą Jagiellońską w tym roku zawładnie Just Edi Show wraz ze swoimi niewiarygodnymi pokazami iluzji.
Sobotni wieczór należeć będzie do teatrów. Najpierw Kijowski Teatr Uliczny zaprosi do barwnego Korowodu Tańca, a potem Teatr Nikoli w spektaklu Maruczella zabierze w podróż pełną nostalgii i humoru. Kulminacyjnym i końcowym wydarzeniem na Rynku będzie spektakl Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale w wykonaniu Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca MAZOWSZE. Wyjątkowe pod każdym względem widowisko obfitować będzie w barwne stroje regionalne, piękną muzykę, świetną grę aktorską oraz dużą dawkę humoru. Przeszłość połączy się z teraźniejszością, a idea Festiwalu wybrzmi tu najmocniej.
Podczas festiwalowej soboty nie może zabraknąć tradycyjnego kina plenerowego. W drugiej odsłonie przeglądu filmowego pod Basztą Kowalską obejrzymy Bandytę Macieja Dejczera z niesamowitą muzyką Michała Lorenca.
W niedzielę (trzeciego dnia Festiwalu) przeniesiemy się do Miasteczka Galicyjskiego, by w rodzinnej atmosferze KARPACKIEJ FAMILIADY wysłuchać muzyki dwu znakomitych kapel oraz obejrzeć dwa barwne spektakle teatralne. Na scenie Miasteczka wystąpi Kapela Katarzyna Broda – Firla & Michał Esz Szerląg oraz Kapela Timingeriu, która zagra utwory ze swojego pierwszego, studyjnego albumu. W ramach kolejnych spotkań z teatrem zaprezentują się znane już z soboty Teatr Nikoli w spektaklu Różowy Punk oraz A3 Teatr ze spektaklem Punch & Judy. Wydarzeniom tym towarzyszyć będzie kiermasz rękodzieła, prezentacja Małopolskich kuchni regionalnych oraz atrakcje zarówno dla małych, jak i dużych uczestników Festiwalu w formie artystycznych i cyrkowych warsztatów.
Wydarzeniem kończącym jubileuszową, dziesiątą edycję Festiwalu będzie KARPACKA POTAŃCÓWKA. Po raz kolejny podczas Festiwalu będziemy mogli wziąć udział we wspólnej zabawie tanecznej. Oprawę muzyczną zapewni znakomita Orkiestra Taneczna Bonanza, a ugości nas kultowa wręcz Kawiarnia Spóźniony Słowik.


X Międzynarodowy Multimedialny Festiwal Sztuki – Małopolska Karpaty OFFer
17 – 19 sierpnia 2018
Nowy Sącz

 
17 sierpnia (piątek)
 
Rynek, godz. 20.00
Koncert Muzyka Karpat
TREBUNIE TUTKI & Quintet Urmuli (PL/GEO)
 
Kino SOKÓŁ, godz. 21.30
Tańczące Karpaty – przegląd filmowy
ZIMNA WOJNA, Francja/Polska/Wielka Brytania 2018, dramat, 84 min., reż. Paweł Pawlikowski
 
18 sierpnia (sobota)
 
Sądeckie Planty, godz. 12.00
A3 TEATR – KOLEKCJONERZY WZRUSZEŃ (PL) - Bałwanki
 
ul. Jagiellońska, godz. 14.00
JUST EDI SHOW - pokazy iluzji
 
Rynek, godz. 18.00
Teatr/Taniec/Performance
KIJOWSKI TEATR ULICZNY (UA) – Korowód Tańca
TEATR NIKOLI (PL/UA/RUS) – Maruczella
PAŃSTWOWY ZESPÓŁ LUDOWY PIEŚNI I TAŃCA MAZOWSZE (PL) – Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale  
 
Małopolski Piknik Wolności
Organizator: Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie
 
Baszta Kowalska, godz. 22.00 (w razie niepogody - Kino SOKÓŁ, godz. 22.15)
Tańczące Karpaty – przegląd filmowy
BANDYTA, Francja/Niemcy/Polska/Wielka Brytania 1997, dramat obyczajowy/psychologiczny, 90 min., reż. Maciej Dejczer
 
19 sierpnia (niedziela)
 
Miasteczko Galicyjskie, godz. 15.00
Karpacka Familiada
KATARZYNA BRODA - FIRLA & MICHAŁ ESZ SZERLĄG (PL)
TEATR NIKOLI (PL/UA/RUS) – Różowy Punk      
KAPELA TIMINGERIU (PL)
A3 TEATR – KOLEKCJONERZY WZRUSZEŃ (PL) – Punch & Judy  
 
Wydarzenia towarzyszące:
Animacje
Warsztaty artystyczne (kulinarno - zielarskie, piernikarstwo, kreatywne ozdoby)
Małopolska kuchnia
Kiermasz rękodzieła
 
Kawiarnia Spóźniony Słowik, godz. 19.00
Karpacka Potańcówka
ORKIESTRA TANECZNA BONANZA (PL)
 
Na wszystkie festiwalowe wydarzenia - WSTĘP WOLNY!
 
mat. Organizatora

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Zaloguj się aby dodać komentarz. Nie masz konta? Zarejestruj się.