Marianna Sokołowska zdobywczynią Nagrody Wielkiego Redaktora

Trwa tegoroczna - czwarta już - edycja Festiwalu „Stolica Języka Polskiego” w Szczebrzeszynie organizowanego pod auspicjami Alior Banku. Najważniejszym punktem w programie ceremonii otwarcia, która odbyła się w ten poniedziałek, było wręczenie Nagrody Wielkiego Redaktora, której laureatką została Marianna Sokołowska.

Zdobywczyni Nagrody Wielkiego Redaktora, Marianna Sokołowska, od 1969 r. związana z Państwowym Instytutem Wydawniczym, redagowała wszystkie książki Mirona Białoszewskiego, który opisywał ją słowami „skromna pani z wydawnictwa”. W swojej karierze zredagowała między 300 a 400 książek, w tym dzieła Olgi Tokarczuk, Marii Janion czy Wojciecha Kuczoka.

Nagroda została ufundowana przez Konsulów Honorowych Wielkiego Księstwa Luksemburga, Tomasza Kopoczyńskiego i Adama Byglewskiego, którzy po raz pierwszy postanowili docenić ten ważny, a często niezauważany zawód. Gratulacje na ręce laureatki złożyła także Anna Seniuk, odczytując specjalną laudację na jej cześć. Marianna Sokołowska otrzymała także Pióro Wielkiego Redaktora od mieszkańców i władz Szczebrzeszyna.

Dodatkowo, podczas uroczystości doceniony został Piotr Duda, inicjator i organizator Festiwalu w Szczebrzeszynie. Za swoje zaangażowanie otrzymał medal województwa lubelskiego z rąk Marszałka województwa.

W nastrój uroczystości inauguracyjnych wprowadził gości aktor Robert Więckiewicz, czytając fragmenty prozy Iwaszkiewicza z „Książki moich wspomnień”. Fani festiwalu mogli dzięki temu przenieść się do początków działalności Skamandra i dowiedzieć się więcej o relacjach artysty z innymi członkami grupy – Tuwimem, Słonimskim, Lechoniem czy Wierzyńskim. Wybór lektury był nieprzypadkowy – w związku ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości, twórczość Skamandrytów jest w tym roku motywem przewodnim wydarzenia.  Inaugurację wzbogaciły występy uzdolnionych wychowanków Szkoły Muzycznej w Szczebrzeszynie oraz koncert ponadczasowej wokalistki jazzowej, Hanny Banaszak.

mat. prasowe Organizatora

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Zaloguj się aby dodać komentarz. Nie masz konta? Zarejestruj się.