„Vanilla dream” Krzysztofa Marchlaka w Krakowie

Krzysztof Marchlak to 31-letni malarz, fotograf, twórca instalacji artystycznych, mieszkający w Krakowie i Mediolanie. Tytuł doktora sztuki uzyskał na krakowskiej ASP w 2018 roku. Uprzednio ukończył studia drugiego stopnia Wydziale Malarstwa tejże uczelni (2012r.). Obecnie pracuje na stanowisku asystenta w Instytucie Malarstwa i Edukacji Artystycznej na Wydziale Sztuki UP w Krakowie. Jest autorem kilku wystaw indywidulanych oraz uczestnikiem ponad 40 pokazów zbiorowych w Polsce i za granicą.
W swojej praktyce malarskiej sięga po tradycyjne medium malarstwa olejnego. Głównym tematem jego prac są surrealistyczne wizje przyszłości, cykliczność procesów życiowych oraz kompozycje wykorzystujące inspiracje ludzkim ciałem. Najnowsze prace z cyklu Vanilla Dream charakteryzuje intensywna kolorystyka, nagromadzenie form organicznych, żartobliwość i „barokowość”.

Czym jest Vanilla Dream? - W snach oglądamy świat, którego się nie spodziewamy - opowiada autor. - Oddziaływanie przyczynowo - skutkowe jest zawieszone lub spotęgowane a świat rzeczywisty widziany w fazie aktywności zakrzywia się i przenika z abstrakcją. We śnie wszystko wydaje się realne i prawdziwe, rzeczy namacalne, emocje głębokie. Po przebudzaniu, jeśli sen pozostaje w pamięci, w historiach w których braliśmy przed chwilą udział doszukujemy się znaczenia, przepowiedni, przestrogi, obietnicy. Śnienie o wanilii, a w szczególności jej zapachu może zapowiadać romans lub przelotną znajomość, natomiast zapach – przyjemne chwile. Ten popularny dodatek deserów może oznaczać również rutynę i brak oryginalności. Sen kulinarny, w którym do ciasta dodawana jest wanilia według sennika oznacza: brak swobody i radości z życia. Powiązania snu z przyjemnością i sferą intymną przychodzi naturalnie. Słodkie i lepkie kremy, topiące się pod wpływem temperatury lody, zamieniające się w ociekającą gęstą substancję, pobudzają zmysły i dostarczają przyjemności.
Mój Waniliowy Sen jest nieco inny. Nie ma w nim ludzi, tylko pejzaże. Cykl życia i zaludniania świata rozpoczyna się na nowo. Lepkość, organiczność, rozlewność świata wytwarza nowe formy. Świat nie umarł, lecz rodzi się na nowo. Przyjaźnie będą tworzone od początku, przyjemność i sensualność stanowią podstawę nowego życia a rutyna odeszła wraz ze starym światem - dodaje K. Marchlak.

FRESZ Gallery to krakowska galeria sztuki współczesnej (ul. Karmelicka 18). Galeria wyszukuje młodych i obiecujących twórców, promuje ich sztukę i wspiera w twórczym rozwoju. FRESZ Gallery stawia na unikatowość, nowoczesność i indywidualizm. W jej ofercie znajdują się prace polskich artystów o konkretnym potencjale inwestycyjnym. Artyści współpracujący z galerią to przede wszystkim absolwenci i doktoranci ASP z Krakowa i innych miast. Wielokrotnie nagradzani i wyróżniani w najważniejszych polskich konkursach i rankingach, laureaci stypendiów. Galeria ma swoją siedzibę w centrum Krakowa, prowadzi również sprzedaż w profesjonalnej galerii internetowej.
FRESZ Gallery istnieje od kwietnia 2014 roku. Galeria organizuje wystawy indywidualne i zbiorowe promujące współpracujących z nią artystów.

inf. FRESZ GALLERY

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Zaloguj się aby dodać komentarz. Nie masz konta? Zarejestruj się.