„Zygzakiem przez życie” Henryka Gołębiewskiego
APOSTROF. Międzynarodowy Festiwal Literatury
21 marca - Światowy Dzień Poezji
ROSS-WAŻANIA NA TEMAT… dziś recenzja z filmu „The Boy”
Dziennikarze: pierwszy raz na wizji to był ogromny stres i trema
Dziennikarze świetnie pamiętają początki swojej kariery telewizyjnej. Pierwszy dzień w pracy kojarzy im się głównie z tremą przed wejściem na wizję. Grażyna Torbicka uważa, że była to dla niej cenna lekcja, a Dorota Gardias do dziś korzysta z otrzymanych wówczas wskazówek. Omenaa Mensah przyznaje, że ze stresem walczyła aż trzy lata.
Najmodniejsza książka sezonu
Nigdy nie widziałam tu tylu osób! - relacja z Warszawskich Targów Książki Artystycznej
Targi przyciągnęły rzeszę wielbicieli pięknych przedmiotów, jakimi niewątpliwie są książki artystyczne – w ciągu trzech dni trwania targów w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie pojawiło się prawie 6 tysięcy zwiedzających.
10 mln Polaków nie ma w domu ani jednej książki, a ponad 6 milionów żadnej nie przeczytało
W wielu domach nie ma żadnych książek, oprócz kucharskich i podręczników szkolnych. Jak ktoś nie miał w ręku ani jednej książki między 20 a 40 rokiem życia, to nic z nim nie zrobimy, żadnymi siłami. Natomiast trzeba pracować nad tymi, nad którymi można, czyli przede wszystkim nad młodym pokoleniem. Badania bardzo wyraźnie pokazują, że tak naprawdę jedyną czytającą i wierną książce publicznością w Polsce są dzieci i młodzież.
Warszawskie Targi Książki Artystycznej w Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Od 27 do 29 listopada w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie odbędą się po raz pierwszy Warszawskie Targi Książki Artystycznej. Na targach będzie można znaleźć wydawane w limitowanych nakładach artbooki i fotobooki oraz książki gromadzące wiedzę z różnych dziedzin kultury wizualnej – sztuki, fotografii, designu, architektury czy mody. Liczną reprezentacje będą stanowić polskie galerie sztuki, niezależne wydawnictwa współpracujące z artystami oraz najważniejsze, wielokrotnie nagradzane wydawnictwa z Europy i Stanów Zjednoczonych.
Kraków zaprzecza kryzysowi czytelnictwa! - tuż po Międzynarodowych Targach Książki
Iza, skąd ty znasz tyle słów?! - rozmowa z Izabellą Frączyk, autorką bestsellerowych powieści dla kobiet w każdym wieku i stuprocentowych mężczyzn
„Róża. Miłość i Walka.” Opowieść o niezwykłej kobiecie z wielką historią w tle
Na rynku zadebiutowała opowieść o Róży Sobańskiej, napisana przez jej syna Macieja Chłapowskiego, biografia „Róża. Miłość i Walka.” Książka ta to dokument ukazujący historię polskiego wychodźstwa, ocenia historyk sztuki Stanisław Mossakowski, a wydawca Ignacy Krasicki dodaje, że śledząc losy bohaterki i jej rodu poznać można 150 lat polskiej historii.
Sto książek, które trzeba po prostu przeczytać!
Pisarze i dziennikarze wybrali sto książek, które każdy powinien przeczytać. Na liście znalazły się powieści, książki popularnonaukowe, pozycje dla dzieci oraz dla dorosłych. Teraz czas na czytelników. W ten sposób powstanie ranking „100 książek, które trzeba przeczytać”.
„BO TO JEST MIŁOŚĆ” w Teatrze Sabat
Porcelanowa miłość u Olejnik
Za górami, za lasami, nad jeziorem, na skraju lasu, mieszkał sobie pewien indiański chłopiec. Był jeszcze smarkaty, niewiele wiedział o życiu i o sobie samym. A już zupełnie nic nie wiedział o miłości. Pewnego dnia znalazł figurkę cudnej urody. Była to laleczka z białej porcelany…. Czy bohater książki Agnieszki Olejnik dorośnie?
"Życie to jest teatr" na Święto Kielc
W ostatni weekend czerwca (26-28.06) warto wybrać się do Kielc na święto miasta. W tym roku upłynie ono pod hasłem „Życie to jest teatr”, ponieważ całość imprez koordynuje miejscowy Teatr Lalki i Aktora „Kubuś”. Nic w tym dziwnego – instytucja obchodzi właśnie swój jubileusz 60 – lecia.
Człowiek nie pies i czytać musi!
Już w piątek, 12 czerwca rozpocznie się w Warszawie trzydniowy Duży Festiwal Czytania 2015 (Big Book Festiwal). Trzecia edycja międzynarodowego święta entuzjastów książek organizowana jest przez fundację „Kultura nie boli”. Tym razem hasłem imprezy jest „Człowiek nie pies i czytać musi!”. Dlaczego takie przesłanie? W kampanię reklamową przedsięwzięcia zaangażowali się polscy pisarze i ich psy. W ramach Festiwalu odbędzie się czterdzieści wydarzeń m.in. debaty w zaskakującym składzie, rozmowy ważne, ale nie zawsze na serio, mrożące krew gry kryminalne, rozbrajające konkursy, spacery tematyczne, ćwiczenia terenowe, rekord świata w czytania, a także spektakl multimedialny i wystawa przestrzenna. Będzie też czytelnia na wolnym powietrzu, księgarnia i kawiarnia. Wszystko to od piątku do niedzieli (12-14.06) w dawnej fabryce serów przy ul. Hożej 51.