Arinard

Czym sie zajmuję

Malarstwo Rysunek Grafika Film Animacja Fotografia Opowiadania Eseje Powieści Nowele Scenariusze Malarstwo Rysunek Grafika Film Animacja Fotografia Opowiadania Eseje Powieści Nowele Scenariusze

O mnie

Anime to perła japońskiego przemysłu filmowego: Dlaczego warto oglądać?

Anime to niesamowite animacje z Japonii. Zgodzą się z tym wszyscy sympatycy tego podgatunku animacji. Każdego roku w Kraju Samurajów produkuje się około ćwierć tysiąca filmów i seriali anime, w związku z czym ich popularność wciąż rośnie. Dalej jednak jest sporo osób, nie oglądających anime ponieważ w społeczeństwie szerzą się pewne fałszerstwa dotyczące tego typu animacji. Wiele osób nie daje szansy anime wyłącznie dlatego, że żyją w przekonaniu iż są one nacechowane brutalnością i treścią dla dorosłych, a to w ich mniemaniu nie przystoi bajkom. Z tego artykułu dowiecie się, że dotychczas żyliście w błędzie. Spójrzcie tylko czemu warto spojrzeć przychylnym wzrokiem na anime.

Anime przedstawia ciekawe i charakterystyczne osobistości

Dzięki zastosowaniu animacji jako nośnika przekazu, anime jest wizualnym opowiadaniem w jakim znajdziemy multum niekonwencjonalnych postaci. Postacie występujące w anime mogą być prostymi ludźmi, bóstwami, mitycznymi stworzeniami, poszukiwaczami przygód, samurajami, odmieńcami, uczniami szkół średnich i wieloma innymi oryginalnymi postaciami. Bohaterowie mogą bytować na dnie oceanu, cofać się w czasie, mieć magiczne moce czy też błyszczeć ponadprzeciętną wyobraźnią lub być ośmiornicą-nauczycielem.

Nauczyciel-ośmiornica z anime Ansatsu Kyoushitsu

Anime ma duży wpływ na Hollywood

Bardzo dużo Twoich ulubionych filmów i animacji z dzieciństwa kręconych w USA bazuje na anime. Niech za przykład służy Król Lew. Wspaniała animacja, prawda? A zdajesz sobie sprawę, że ten film animowany jest największym plagiatem w historii Hollywood? Król Lew jest luźną kopią filmu anime Kimba – biały lew. Twórcy hitowych filmów fabularnych, takich jak Avatar oraz Looper również przyznają, że na ich dzieła niebagatelny wpływ wywarły anime. Warto wspomnieć, że do oglądania anime przyznawali się Kanye West, Zac Efron i Hulk Hogan.

Anime prezentuje pewne siebie kobiety

Krzywdzącym błędem jest kojarzenie anime ze słabymi kobietami, które są tu ukazywane jako słaba płeć. Wiąże się to z wyjętymi z kontekstu obrazami obiegającymi sieć. Pewnie, pojawiają się tytuły które dookoła tego konstruują akcję, niemniej jednak większość anime przeczy temu w najlepszy dostępny sposób. W anime występują mocne kobiety, jakie niejednokrotnie niosą pomoc Ziemi i jej mieszkańcom, potrafią przyćmić mężczyzn, niczego się nie lękają i wokół których budowana jest fabuła. Pod tym względem zachodnie kino ma jeszcze sporo do nadrobienia.

Bohaterka anime Akame ga kill

Anime to bajki z przesłaniem

Nonszalancją jest myślenie, że anime tworzone są z myślą o kilkulatkach. Mimo iż występuje dużo seriali anime kręconych z myślą o najmłodszych, prym wiodą anime nakierunkowane na widzów nastoletnich i pełnoletnich. Szeroki wachlarz japońskich animacji porusza dojrzałe tematy związane z wchodzeniem w dorosłość, społeczną akceptacją, przemijaniem życia, biedą, zanieczyszczeniem środowiska i innymi motywami. Weźmy sobie za przykład anime Grobowiec świetlików, które opowiada o dwójce dzieci próbujących przeżyć w ostatnich miesiącach II Wojny Światowej. Potwierdzicie, że nie jest to temat dla kilkuletnich dzieci. Najmłodsi mogą nie pojąć pewnych zasadniczych kwestii.

Anime nie jest dziecinne

Tylko dlatego, że obcujemy z dziełem animowanym, nie należy zakładać, że jest ono dziecinne i niegodne uwagi. Większość filmów i seriali anime porusza życiowych, ważnych społecznie tematów. Zobaczymy tu historie o niezłomności, odwadze, utracie rodziny, poświęceniu i tego rodzaju. Opowiadanie o sprawach które są uczciwe i stosowne jest popularne w anime. Eksploatowanie elementów fantastycznych, takich jak istnienie mitologicznych stworzeń i różnorodnych nadludzkich sił, może działać tylko dodatnio na wydźwięk dzieła.

Anime ma wiele gatunków

Pomimo, że anime uznaje się gatunkiem animacji, to oprócz tego samo ma w swoim składzie wiele odrębnych gatunków. Mamy tu styczność z okolicznościami zbieżnymi do filmów aktorskich, a filmy także budowane są wokół różnych materii. W Japonii tworzy się anime będące komediami romantycznymi, serialami psychologicznymi, horrorami, kinem przygodowym i sci-fi, jak również filmem dla dorosłych widzów. Najprościej rzecz ujmując musisz sobie uświadomić, że Twój ukochany gatunek jest Ci podawany w formie pięknej animacji.

Anime wyróżnia się świetnymi piosenkami

Utwory muzyczne wypełniają w anime bardzo ważną funkcję. Zachęcają widzów do bacznego śledzenia akcji, pokazują istotę wybranego serialu oraz nakreślają czego możemy oczekiwać po serialu lub filmie anime. Mam dla ciebie zdanie. Poświęć teraz kilka minut i skorzystaj z Google wpisując w tamtejszą wyszukiwarkę frazę najlepsze openingi anime lub najlepsze piosenki anime. Dzięki temu będziesz mógł usłyszeć dużo wpadających w ucho piosenek, jakie nawet bez rozumienia języka japońskiego sprawiają, że Twoje ciało podskakuje. Na potrzeby anime w Japonii każdego roku komponuje się kilkaset nowych utworów. Każde anime zaczyna się i zamyka miłą dla uszu piosenką.